Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

gpmp

Drogi Rodzicu, czy pamiętasz swoją pierwszą wizytę u stomatologa?
Czy u Ciebie też to była wizyta w szkolnym gabinecie dentystycznym?

Nasze dzieci nie muszą wspominać swojej pierwszej wizyty u stomatologa tak niemiło jak my. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie i na co zwrócić szczególną uwagę.

Zacznijmy od zaplanowania wizyty. Powinniśmy to zrobić już przy okazji wyrznięcia się pierwszego ząbka. Wizyta ta ma za zadanie oswojenie dziecka z dentystą i pouczenie Rodzica w jaki sposób powinien czyścić ząbki oraz wały dziąsłowe dziecku. Jeśli jednak przegapiliśmy ten okres, zalecamy wybrać się do stomatologa jak najszybciej w celu konsultacji i sprawdzenia stanu jamy ustnej dziecka. Na pewno nie można zwlekać z wizytą do pojawienia się bólu. Narazimy bowiem wtedy dziecko na nieprzyjemne skojarzenia, a stomatologa będzie kojarzyło jedynie z bólem.

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna być wizytą adaptacyjną podczas, której dziecko zaprzyjaźni się z dentystą. W gabinetach przyjaznych małym pacjentom wizyty adaptacyjne polegają na pokazaniu sprzętu stomatologicznego. Podczas takiej wizyty lekarz opowiada do czego służą: końcówki, dmuchawka czy ślinociąg, dziecko może pojeździć na fotelu dentystycznym czy też nauczyć się wypluwania wody do spluwaczki, będzie też mogło samo nalać sobie wodę do kubeczka. Pamiętajmy aby ta wizyta odbyła się w porze dnia, w której dziecko nie jest ani zmęczone ani śpiące. Po takim spotkaniu dziecko na pewno będzie chętniej współpracowało z lekarzem podczas kolejnych wizyt.

Wybór gabinetu do jakiego się udamy to bardzo ważny element przygotowań. Najlepiej jeśli będzie to Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi. W ramach Kampanii Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów prowadzimy aktualnie projekt: Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi. Lista przyjaznych gabinetów z dnia na dzień się powiększa, zapraszamy do zapoznania się z nią i wybrania gabinetu w swoim mieście. Warto pamiętać, że przyjazny gabinet to nie tylko wystrój budzący pozytywne skojarzenia i specjalnie przygotowany kącik dla dziecka, ale przede wszystkim życzliwy personel, który potrafi odpowiednio postępować z dzieckiem w sytuacjach stresowych. W ramach Kampanii szukamy lekarzy z wyjątkowym podejściem do dzieci bo to właśnie od tej pierwszej wizyty zależy jak dziecko będzie postrzegało wizyty u stomatologa w przyszłości. Stomatolog z odpowiednim podejściem i praktyką w tym zakresie o wiele lepiej poradzi sobie z „obsługą” waszego malucha niż ten, który przyzwyczajony jest tylko przyjmowania dorosłych pacjentów.

Przed pójściem do dentysty dobrze jest opowiedzieć dziecku na czym polegała będzie wizyta. Wśród małych dzieci dobrze sprawdza się informacja o wspólnym liczeniu ząbków czy też „zabawa w dentystę”, podczas której to dziecko będzie mogło zbadać stan uzębienia Rodzica.
Drogi rodzicu, pamiętaj aby przygotowując dziecko (2-3 letnie) do wizyty nie okazywać mu swojego własnego niepokoju i obaw przed lekarzem stomatologiem. Twoje niemiłe skojarzenia i wspomnienia, negatywnie wpłyną na wyobrażenia dziecka. Bezwzględnie unikaj takich sformułowań jak: nie będzie bolało, musisz być dzielny, to nic strasznego. Sformułowania te podświadomie wywołają w dziecku niepotrzebny strach.

Bebe IMG_0063 (2)

Jeżeli nie udało nam się przyjść z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego przed bólem zęba porozmawiajmy z lekarzem o zastosowaniu ewentualnego miejscowego znieczulenia, np. poprzez użycie bezigłowych strzykawek czy podanie podtlenku azotu. Lekarz może też zaangażować dziecko w proces leczenia, np. przez wybór koloru materiału do wypełnień, tak aby czuło, że współuczestniczy w podejmowanych decyzjach.
Po zejściu z fotela stomatologicznego powinniśmy pochwalić dziecko za zaplanowany przebieg wizyty. Dziecku na pewno spodoba się przyznanie mu za to nagrody. Większość dentystów wręcza maluchom naklejkę lub dyplom „Dzielnego pacjenta”, które mają być motywacją do następnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przy oswajaniu stresu związanego z wizytą u dentysty najważniejsze są konsekwencja, systematyczność i cierpliwość.

Zapraszamy Was do dzielenia się z nami doświadczeniami z pierwszych wizyt Waszych maluchów. Jesteście jeszcze przed chętnie udzielimy dodatkowych rad i wskazówek.

 

Komentarze są niedostępne.