Planujesz ciążę? Udaj się do stomatologa!

Jednym z ważnych elementów przygotowań kobiety do ciąży jest sprawdzenie stanu uzębienia u stomatologa.

Wizyta ma na celu:

  • sprawdzenie czy przyszła Mama nie posiada ubytków – jeśli zostaną wykryte, to należy je niezwłocznie wyleczyć
  • zabezpieczenie zębów przed próchnicą przy użyciu specjalnych lakierów
  • oczyszczenie zębów z płytki i kamienia nazębnego
  • przeprowadzenie instruktażu higieny jamy ustnej
  • poinformowanie o możliwych zmianach występujących w okresie ciąży (np. zapalenie dziąseł, nadmierne krwawienie przy szczotkowaniu itp.)

Istnieje wiele doniesień, iż nieleczone infekcje przyzębia powodują przedwczesne zakończenie ciąży i urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową. Ryzyko przedwczesnego porodu wg różnych danych wynosi około 20-30% u kobiet z zapaleniem przyzębia, próchnicą w porównaniu z kobietami bez zmian zapalnych.

Jednocześnie badania wykazują, iż w grupie kobiet z chorobami przyzębia, u których przeprowadzono leczenie stomatologiczne oraz przeszkolono, co do właściwego dbania o higienę jamy ustnej, uzyskano istotnie statystycznie obniżenie wskaźnika porodów przedwczesnych z niską masą urodzeniową (1,84% w stosunku do 10-11% u kobiet nieleczonych).

Brush-Baby kobieta w ciąży

w okresie ciąży diagnostyka radiologiczna powinna być ograniczona do minimum i wykonywana jedynie w koniecznych przypadkach, badania wykazują związek między niską masą urodzeniową dzieci a radiografią stomatologiczną.

Zachętą do leczenia zębów w ciąży jest możliwość skorzystania ze znieczulenia, bowiem stosowanie środków znieczulenia miejscowego u kobiet w ciąży jest bezpieczne. Bezwzględnie przy każdej wizycie powinno się poinformować lekarza stomatologa o tym, że jest się w ciąży – stomatolog dobierze właściwy środek znieczulający. Dla kobiet w ciąży stosuje się znieczulenia pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne.

Na koniec warto podkreślić, że leczenie zębów w czasie ciąży jest zarówno bezpieczne jak i konieczne.

 

Komentarze są niedostępne.