Szczoteczka, a metoda szczotkowania… Czy zawsze ta sama?

Dla wielu z Was wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów to rzecz bardzo trudna i często sprawia dużo kłopotu. Kiedy już zdecydujecie się konkretny model i wykonacie ostatni krok zakupu żyjecie w przekonaniu, że odtąd wasza higiena jamy ustnej będzie idealna.  Nie wygląda jednak to tak dobrze – często okazuje się, że metoda jaką używacie do mycia zębów nie jest poprawna.

Zdecydowaliśmy się nagrać filmy, na których zobaczycie metody szczotkowania dopasowane do konkretnej technologii zastosowanej w danej szczotce. Myjąc zęby musicie pamiętać o tym, że siła jaką wkładacie w codzienne mycie nie zawsze idzie w parze z późniejszym efektem.

Szczoteczki do zębów dostępne na rynku: każda z wymienionych szczoteczek ma inną metodę mycia dlatego warto poświęcić chwilę czasu na zmianę swoich dotychczasowych nawyków. 

 • Szczoteczki manualne
 • Szczoteczki soniczne
 • Szczoteczki ultradźwiękowe

Szczoteczka manualna:

MegaSmile Whitening Pani2

 • Metoda ruchów okrężnych skierowana przede wszystkim do dzieci ponieważ jest bardzo prosta do opanowania. Polega ona na przyłożeniu szczoteczki pod kątem 90 stopni do powierzchni zębów i wykonywaniu ruchów okrężnych.
 • Metoda wymiatania skierowana już do dzieci starszych i osób dorosłych ponieważ jej prawidłowe wykonanie wymaga już znacznej kordynacji ruchowej i wyuczonego ruchu wymiatania. Polega ona na przyłożeniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i dziąseł i wykonywaniu ruchu wymiatającego w kierunku powierzchni żujących.
 • Metoda przednio – tylna skierowana do osób dorosłych ponieważ jej nie umiejętne wykonywanie może powodować podrażnienia dziąseł. Polega ona na wykonywaniu ruchów przednio – tylnych, ale w taki sposób aby włosie nie było odrywane od czyszczonego miejsca – przypomina to ruch drgający.
 • Metoda połączona (metoda wymiatająca + przednio – tylna) skierowana dla osób dorosłych i młodzieży starszej, ponieważ wymaga dużo ćwiczeń i samozaparcia, ale dobrze wykonywana w dużym stopniu przełoży się na poprawę higieny jamy ustnej i na kondycje dziąseł. Polega ona na połączeniu metod wymiatającej i przednio – tylnej. Przykładacie szczoteczkę pod kątem 45 stopni i w pierwszej kolejności wykonujecie ruchy przednio – tylne, a następnie ruch wymiatający.
 • Metoda masażu dziąseł skierowana do osób dorosłych przede wszystkim mających problemy z dziąsłami. Delikatny masaż dziąseł pomaga w lepszym ukrwieniu i poprawy ich kondycji. Polega ona na wykonywaniu delikatnych ruchów przednio – tylnych oraz okrężnych lecz w tej metodzie włosie skierowane jest w kierunku powierzchni żujących oraz siecznych czyli odwrotnie do wcześniej opisywanych metod.

Szczoteczka soniczna:

FC Platinum z modelką (2)
 • Szczoteczka, która jest najwygodniejsza jeżeli chodzi o jej użytkowanie ponieważ nie wymaga od osoby myjącej żadnych dodatkowych metod szczotkowania. Wystarczy przyłożyć ją do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni i przesuwać wzdłuż linii łuku zębowego. Dodatkowo zastosowany timer pozwoli na prawidłowy 2 minutowy czas szczotkowania.

Ciekawostka

W szczoteczkach sonicznych występuje efekt kawitacji – czyli drgania przenoszone są przez wodę. Duża częstotliwość drgań wprawia włosie w ruch (wychylenie włosia ok. 4 mm), które imituje ruch wymiatający taki jaki jest zalecany przy myciu szczoteczką manualną. Dodatkowo podczas mycia na końcu włosia szczoteczki powstają mikrobąbelki, które latają po całej jamie ustnej poruszając płytkę z trudno dostępnych miejscach np. z przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczka ultradźwiękowa MEGASONEX:

Megasonex Toothbrush Hand Big White 500px

 • Szczoteczka MEGASONEX jest to połączenie technologii sonicznej czyli ruchów wibracyjnych oraz technologii ultradźwiękowej. Szczoteczka przeznaczona dla osób, które lubią delikatne, a zarazem dokładne mycie ponieważ dzięki fali ultradźwiękowej, która wychodzi do 5 mm poza linię włosia szczoteczka ma zredukowane ruchy soniczne (wibracyjne) co czyni tą szczoteczkę bardzo delikatną.
 • Po co ultradźwięki w szczoteczce do zębów? Fala ultradźwiękowa ma dwie bardzo ważne właściwości.
  • Pierwszą z nich jest efekt terapeutyczny czyli wpływa pozytywnie na dziąsła poprawiając ich kondycję.
  • Druga: antybakteryjna – niszczy znajdujące się w jamie ustnej złe bakterie, nie tylko poprzez rozrywanie istniejących pomiędzy nimi połączeń, ale także niszczenie powierzchni ich komórek.

Ciekawostka

Częstotliwość 1,6 MHz jest całkowicie bezpieczna o czym świadczy fakt, że jest ona również powszechnie wykorzystywana w medycynie przy leczeniu złamań kości czy innych urazów. Technologia ultradźwiękowa jest zatwierdzona przez amerykańską agencje do spraw żywności i leków (FDA Food and Drug Administration) już od początku latach 90-tych.

 

Komentarze są niedostępne.