Wtłoczenie zęba jako częsty efekt urazu zębów mlecznych – warto przeczytać

U dzieci pomiędzy 2-3 rokiem życia często dochodzi do urazów zębów mlecznych a wtłoczenie (wbicie zęba) to częsty efekt urazu. Wtłoczenie zęba mlecznego może być częściowe lub całkowite. Przy częściowym wbiciu zęba, korona widoczna jest nieznacznie. Natomiast przy całkowitym wbiciu , korona zęba nie będzie widoczna w jamie ustnej.

urazy zębów mlecznych - wtłoczenie zęba

Co należy wówczas zrobić?. Po urazie zębów u dziecka, rodzice powinni sprawdzić jamę ustną celem oceny, czy zęby zostały wbite czy może wybite poza jamę ustną. W przypadku braku zęba w jamie ustnej sprawdzamy miejsce w okolicy zdarzenia czy przypadkiem ząb nie wypadł. Jeśli nie znajdziemy zęba to prawdopodobnie doszło do całkowitego wbicia zęba do zębodołu. Natomiast jeśli ząb odnajdziemy poza jama ustną, wówczas nie wkładamy go do zębodołu. Niestety w takim przypadku nic już nie można zrobić, tylko kontrolować pozostałe zęby mleczne w gabinecie stomatologicznym. Zębodół się wygoi po kilku dniach, a na to miejsce wyrośnie w odpowiednim czasie (indywidualnym dla każdego dziecka) ząb stały.

urazy zębów mlecznych 2

Jeśli widzimy fragment korony to może być to częściowe wtłoczenie (wbicie zęba) lub złamanie korony zęba. Po ocenie sytuacji i uspokojeniu dziecka możemy zrobić zimny okład na wargę , policzek oraz przemyć dziąsła naparem z rumianku lub szałwii. Ponadto należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego (najlepiej aby przyjmował dziecko stomatolog ze specjalizacją z pedodoncji), celem dalszego leczenia. Tam zostanie wykonane zdjęcie RTG, które pozwoli na ostateczną ocenę urazu i podjęcie odpowiedniego leczenie. Badania przypadków zębów mlecznych, które uległy wtłoczeniu częściowemu lub całkowitemu, wykazały , że najczęściej dochodzi do ponownego stopniowego wyrzynania się (reerupcji) zębów wtłoczonych bez powikłań. Po 3 tygodniach od urazu można już zaobserwować wyrzynający się ząb mleczny. Dla przykładu poniżej zdjęcia takiego przypadku z wynikiem pozytywnego leczenia. Bezpośrednio po urazie, miesiąc po urazie oraz 10 miesięcy od wypadku.

urazy zębów mlecznych 3

Artykuł napisany przez Dr n. med. Ewa Rybarczyk – Townsend
Wykładowca Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Autorka licznych prac z dziedziny stomatologii.

 

Komentarze są niedostępne.